Najnowsze artykuły

Lody proteinowe - zdrowsza alternatywa

Lody proteinowe, dzięki swojej niższej zawartości cukru i większej ilości białka, mogą stanowić element zdrowszej diety. Pomimo tego, że są bardziej...

Czytaj Więcej

Co to jest kolarstwo weglowodanowe?

Cykliczna dieta niskowęglowodanowa lub "Carb Cycling": to termin używany w kręgach zdrowotnych, ale co tak naprawdę oznacza? Mówiąc najprościej, jest to plan żywieniowy, który polega na cyklicznym spożywaniu posiłków o niskiej i wysokiej zawartości węglowodanów. Pomyśl o tym jak o planie keto z niską zawartością węglowodanów w niepełnym wymiarze godzin.

Cyclic Low Carb (CLC) jest stosowany w naszym protokole THR1VE. W tym programie przez dwa tygodnie stosujemy całkowicie niskowęglowodanowy plan keto, a następnie przechodzimy na program CLC. Uczestnicy spożywają do 50 g węglowodanów dziennie w dni o niskiej zawartości węglowodanów, a najlepiej mniej. Dni te przypadają na dni, w których nie wykonuje się intensywnych sesji treningowych - około trzech dni w tygodniu. Jednak w dni intensywnego treningu limit węglowodanów zwiększa się do 150 g dziennie.

W programie CLC kluczowe jest wyczucie czasu. Dodatkowe węglowodany należy spożywać w ciągu trzech godzin po intensywnym treningu, takim jak HIIT lub trening siłowy. Aby uzyskać jeszcze lepsze wyniki, należy odczekać godzinę po rozpoczęciu treningu. W naszym programie limity węglowodanów są zwiększone do czterech dni w tygodniu.

Dlaczego cykl?

Po pierwsze, zapobiega to przechodzeniu organizmu w tryb głodu. Nic dziwnego, że nie jest to idealne rozwiązanie! "Twoje ciało nie odróżnia diety od głodówki, kiedy zmieniasz sposób odżywiania na nieco bardziej restrykcyjny (np. ograniczasz spożycie węglowodanów)" - wyjaśnia dietetyk THR1VE Shannon Young. "Twój organizm dostosuje się do tego, uruchamiając mechanizmy regulacyjne, aby zmniejszyć ryzyko głodzenia się. To może utrudnić osiągnięcie pożądanych rezultatów". Krótko mówiąc, może zacząć zatrzymywać tłuszcz.

Jaka jest więc alternatywa? Kolarstwo węglowodanowe pozwala organizmowi uzupełnić zapasy glikogenu, co zapobiega myśleniu, że organizm "głoduje". Planując spożycie węglowodanów w regularnych odstępach czasu i upewniając organizm, że nie głoduje, nie będzie on uruchamiał tych niepotrzebnych mechanizmów ochronnych" - wyjaśnia Young. Zyskasz trochę swobody - a Twój metabolizm Ci za to podziękuje".

Czy każdy może to zrobić?

Zasadniczo tak - ponieważ można ją dostosować do swojego stylu życia i potrzeb. Young zaznacza jednak, że jest kilka grup, które powinny zachować ostrożność. "Osoby przyjmujące leki na nadciśnienie lub cukrzycę powinny często kontrolować poziom cukru we krwi podczas przechodzenia na dietę niskowęglowodanową, aby mieć pewność, że leki są odpowiednio modyfikowane. Powinno się to odbywać z pomocą pracownika służby zdrowia. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią również powinny zasięgnąć porady pracownika służby zdrowia przed ograniczeniem spożycia węglowodanów." Odnotowano.

Bonus!

Plan CLC można ułożyć wokół swojego rozkładu zajęć - zamiast zmieniać swój rozkład zajęć, aby dopasować go do planu. Na przykład, możesz zaplanować sesję treningową przed wieczornym wyjściem, aby mądrze wykorzystać dodatkową porcję węglowodanów! Następnie możesz zresetować plan, przechodząc na dzień keto. Fajny sposób na cykl.