Najnowsze artykuły

Cztery powody, dla których nie chudniesz...

Odciąłeś się od chleba, naładowałeś się avo i stałeś się profesjonalistą w obliczaniu węglowodanów. Ale pomimo dużego wysiłku, wyniki są...

Czytaj Więcej

Cztery powody, dla których nie chudniesz na diecie low-carb

Odciąłeś się od chleba, naładowałeś się avo i stałeś się profesjonalistą w obliczaniu węglowodanów. Ale pomimo dużego wysiłku, wyniki są niewielkie. Jeśli twoja dieta odchudzająca o niskiej zawartości węglowodanów nie działa lub po prostu masz plateau, może istnieć proste rozwiązanie.

Czy dieta odchudzająca low carb w ogóle działa?

Jeśli twoja dieta odchudzająca low carb nie wydaje się być skuteczna, może być bardzo proste wyjaśnienie. "Pierwszą rzeczą do zauważenia jest to, że nie tracąc na wadze według wagi, nie oznacza, że nie robisz postępów", mówi THR1VE Founder & CEO Josh Sparks. "Wagi są dość tępym instrumentem, po prostu mierzącym wagę brutto. Nie potrafią rozróżnić tłuszczu, mięśni i wody, więc możesz tracić tłuszcz i zyskiwać mięśnie, co jest fantastycznym wynikiem, ale waga nie wskaże żadnego postępu. Znacznie lepszym środkiem jest po prostu ocena postępów w lustrze, przy użyciu zdjęć przed i po, lub monitorowanie, jak twoje ubrania są dopasowane. Jeśli chcesz zmierzyć to dokładniej, spróbuj skanowania DEXA. Zmierzy ona zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowej, dzięki czemu będziesz dokładnie wiedzieć, jak poprawia się skład Twojego ciała. Wreszcie, powinieneś również myśleć o postępach w kontekście tego, jak się czujesz - czy masz więcej energii, czy jesteś bardziej skoncentrowany w pracy, czy czujesz się silniejszy podczas treningu?"

Jeśli jednak czujesz, że nie robisz postępów na diecie odchudzającej low carb, niezależnie od tego, jak ją mierzysz, jest kilka wspólnych problemów, które mogą być winne. Utrata wagi low carb może być łatwa z kilkoma poprawkami.

Twoje porcje są złe

"Średnie rozmiary talerzy i porcji znacznie wzrosły w ciągu ostatnich kilku dekad, podobnie jak nasze talie", mówi Josh. "Projektując swój idealny talerz, podaj porcję dobrej jakości białka wielkości dłoni. Następnie wypełnij swój talerz nieskrobiowymi warzywami, takimi jak ciemna zielenina liściasta, dwie do trzech porcji wielkości dłoni. Gotuj i ubieraj się w zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia i masło karmione trawą. Jedną z najlepszych rzeczy na temat diety low-carb lub keto jest to, że generalnie nie musisz tracić czasu na ważenie żywności i liczenie kalorii. Jeśli jednak nie robisz postępów, możesz chcieć śledzić swoje porcje i kalorie przez tydzień. Jest oczywiście możliwe, aby mieć zbyt wiele dobrej rzeczy".

Na przykład, średniej wielkości awokado to 250 kalorii. Podczas gdy zdrowe tłuszcze są niezbędne, jeśli masz smashed avo na lunch i kolację, możesz szybko skończyć z ponad 500 kaloriami awokado, nawet nie zauważając. To może przeciągnąć swoją dietę odchudzającą low carb!

Nie jesz wystarczająco dużo warzyw

Jest to jedyna część talerza, którą ludzie generalnie nie wypełniają wystarczająco. "Ludzie często myślą o diecie low-carb jako o diecie bardzo mięsnej lub białkowej. Jest to jednak powszechne błędne przekonanie", mówi Josh. "Dieta low-carb powinna być w rzeczywistości przede wszystkim oparta na roślinach, aczkolwiek roślinach nieskrobiowych. Tak więc twój talerz powinien być pełen warzyw krzyżowych, ciemnej zieleni liściastej, kolorowych warzyw nieskrobiowych, z dużą ilością bogatych w fitoskładniki ziół i przypraw do smaku. Rośliny dostarczają cennych mikroelementów i błonnika, który jest niezbędny do utrzymania zdrowego mikrobiomu. Jeśli w pierwszej kolejności wypełnisz swój talerz warzywami, powinieneś zauważyć, że w naturalny sposób zjadasz bardziej rozsądne porcje, bez konieczności zbyt dokładnego ich monitorowania."

Jesz o niewłaściwych porach

To, kiedy jesz, może być równie ważne jak to, co jesz. "Jeśli stwierdzisz, że twoje postępy się zatrzymują, może pomóc przerywany post. Prostym sposobem na to jest pominięcie śniadania i uczynienie normalnego, porcjowanego lunchu pierwszym posiłkiem w ciągu dnia", mówi Josh. To równa się około 16-godzinnemu postowi, w zależności od tego, kiedy skończysz kolację poprzedniego wieczoru. W ten sposób naturalnie zmniejszysz ilość kalorii, a także pozwolisz swojemu organizmowi spalić zmagazynowaną tkankę tłuszczową. "Ludzki hormon wzrostu jest najwyższy godzinę lub dwie po zasypianiu i po przebudzeniu, i jest potężnym spalaczem tłuszczu. Jednak produkcja HGH jest wyłączana w obecności insuliny, czyli zaraz po jedzeniu. Tak, opóźniając jedzenie rano maksymalizuje okno wysokiej produkcji HGH, tapping przechowywane tkanki tłuszczowej dla energii aż do lunchu," mówi Josh. Wiele osób je od wczesnego rana do tuż przed snem, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Nawet jeśli są to pokarmy o niskiej zawartości węglowodanów, nie daje to organizmowi czasu na strawienie i zresetowanie się.

Przekąszasz zbyt wiele "zatwierdzonych" pokarmów

Jest to jeden z najczęstszych błędów na diecie odchudzającej low carb. Wspaniale jest cieszyć się keto przekąskami, takimi jak orzechy, masła orzechowe i ser. Jednak tego rodzaju przekąski mają tendencję do bycia gęstymi kalorycznie, więc mogą się dość szybko zsumować. Sprawdzaj wielkość porcji i uważaj na podjadanie wiele razy dziennie. Często głód to tylko pragnienie w przebraniu. Spróbuj wypić dużą szklankę wody, odczekać 15 minut i sprawdzić, czy nadal jesteś głodny. Uważaj również na wysoko przetworzone "smakołyki" i batony o niskiej zawartości węglowodanów. Mogą być nisko węglowodanowe, ale wiele z nich ma dużo kalorii. Ponadto często zawierają sztuczne dodatki i substancje słodzące, które mogą zakłócić sygnały głodu wysyłane przez organizm.

Aby uzyskać kontrolowane porcje posiłków low-carb, wypróbuj nasze gotowe posiłki THR1VE - rozwiązanie dla Twojej diety odchudzającej low-carb. Nasz plan posiłków low-carb to świetne miejsce na rozpoczęcie.