Najnowsze artykuły

Cztery powody, dla których nie chudniesz...

Odciąłeś się od chleba, naładowałeś się avo i stałeś się profesjonalistą w obliczaniu węglowodanów. Ale pomimo dużego wysiłku, wyniki są...

Czytaj Więcej

Czy Twój smartfon sprawia, że tyjesz?

Późno w nocy wysyłanie wiadomości tekstowych ze swoim partnerem lub przeglądanie kanałów mediów społecznościowych stało się częścią naszej rutyny, dzięki smartfonowi. I chociaż wszyscy natknęliśmy się na informacje, które sugerują, że patrzenie na jasny ekran w ciemności może wpływać na nasze wzorce snu, istnieje więcej sposobów, w jaki ta ekspozycja na światło wpływa na ciało. Jednym z nich jest sprawianie, że tyjesz!

Badanie przeprowadzone przez Northwestern University w Chicago wystawiło uczestników na trzy godziny światła wzbogaconego niebieskim światłem, takiego, które zazwyczaj pochodzi ze smartfona, przed pójściem spać i zaraz po przebudzeniu. Okazało się, że ekspozycja w obu przypadkach zmieniła funkcje metaboliczne uczestników poprzez zwiększenie ich odporności na insulinę, co dodatkowo zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

Stwierdzono również, że wpatrywanie się w ekran przed snem jest szczególnie szkodliwe, ponieważ wieczorna ekspozycja prowadziła do wysokiego poziomu glukozy, czyli cukru we krwi. Cały ten nadmiar glukozy może prowadzić do zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Być może spędzanie tych długich godzin na Facebooku nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza dla Twojej talii!

Inne badanie przeprowadzone w Lighting Research Center w Rensselaer Polytechnic Institute w Nowym Jorku wykazało, że u osób, które spędzały długi czas wpatrując się w urządzenia z podświetlanym wyświetlaczem LED, nastąpił spadek poziomu melatoniny. Melatonina jest popularnie nazywana hormonem ciemności i przygotowuje nas do snu. Kiedy oczy są wystawione na działanie jasnego światła, rytm okołodobowy lub zegar ciała zostaje zaburzony.

Mniejsza liczba godzin snu może być również odpowiedzialna za dodawanie kilogramów! Badanie przeprowadzone przez University of Colorado wykazało, że osoby, które śpią zaledwie pięć godzin w nocy (ponieważ mogą być przyklejone do ekranu telefonu), spożywają więcej kalorii, ponieważ mają więcej czasu na jedzenie! Utrata snu powoduje wzrost poziomu hormonu greliny, który sprawia, że czujemy się głodni.

Oto kilka wskazówek, dzięki którym Twój smartfon nie stanie się odpowiedzialny za Twój powiększający się obwód w talii:

    Ogranicz ilość czasu, jaki spędzasz wpatrując się w ekran telefonu przed snem. Kilka minut powinno być w porządku.Dostosuj ustawienia na swoich urządzeniach, przyciemniając je lub regulując kontrast, tak aby mniej światła docierało do oka.Spróbuj "cyfrowego detoksu", unikając nocnej aktywności na telefonie? Możesz to zrobić następnego dnia, prawda?

Oczywiste jest, że więcej snu pomoże Ci stracić więcej - wagi, to jest!

Bądź w formie z HealthifyMe. Zarejestruj się tutaj

Tags: tłuszczfat causesswzorce snussmartphone co tycie utrata wagi utrata wagi