Najnowsze artykuły

Lody proteinowe - zdrowsza alternatywa

Lody proteinowe, dzięki swojej niższej zawartości cukru i większej ilości białka, mogą stanowić element zdrowszej diety. Pomimo tego, że są bardziej...

Czytaj Więcej

5 powodów, dla których warto przekąsić nasiona lnu

Znane również jako nasiona lnu, nasiona lnu pochodzą z lnu, jednej z najstarszych roślin włóknistych na świecie. Pierwotnie uprawiane w Chinach i Egipcie, te małe brązowe nasiona są znane ze swoich właściwości zdrowotnych od dawna. Mówi się, że Karol Wielki, król Franków w VIII wieku, wierzył w nie tak mocno, że zażądał od swoich wiernych poddanych spożywania nasion lnu.

Nasiona lnu są dobrym źródłem zdrowego tłuszczu, przeciwutleniaczy, mikroelementów i błonnika pokarmowego. Badania wykazują, że nasiona te przynoszą wiele korzyści zdrowotnych i mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka cukrzycy, chorób serca i raka. Zawierają mało "złego" cholesterolu, wspomagają trawienie, zapobiegają zaparciom i pomagają w tłumieniu głodu.

Eksperci sugerują, że nasiona lnu powinny być kupowane w postaci zmielonej lub mielone przed spożyciem. Jedzenie ich w całości może często nie zapewnić Ci korzyści zdrowotnych, ponieważ nasiona przechodzą czasem przez przewód pokarmowy niestrawione. Łyżka stołowa nasion lnu dziennie wystarczy, aby zaspokoić podstawowe dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Przedstawiamy pięć powodów, dla których warto włączyć nasiona lnu do swojej codziennej diety.

Pomagają obniżyć nadciśnienie

Nasiona lnu są bardziej skuteczne w obniżaniu ciśnienia krwi niż jakakolwiek inna żywność. Normalne ciśnienie krwi wynosi 120 powyżej 80. W sześciomiesięcznym badaniu przeprowadzonym na osobach z podwyższonym ciśnieniem krwi, skurczowe ciśnienie krwi (SBP) zostało obniżone o 10 mmHg po rozpoczęciu spożywania oleju lnianego. W tym samym badaniu, ciśnienie rozkurczowe (DBP) zostało obniżone o 7 mmHg. Dodanie oleju z nasion lnu do diety może w naturalny sposób obniżyć poziom ciśnienia krwi.

Mogą pomóc w leczeniu cukrzycy

Naukowcy Światowej Organizacji Zdrowia opublikowali otwarte badanie dotyczące wpływu suplementacji sproszkowanych nasion lnu w leczeniu cukrzycy. Spożywanie nasion lnu może poprawić wrażliwość na insulinę u osób nietolerujących glukozy. Dowody sugerują również, że codzienne spożywanie nasion lnu może poprawić kontrolę glikemii u otyłych mężczyzn i kobiet ze stanem przedcukrzycowym.

Mogą pomóc w zapobieganiu stanom zapalnym

Dwie łyżki stołowe zmielonych nasion lnu zawierają ponad 140 procent dziennej wartości kwasów tłuszczowych omega-3 zmniejszających stan zapalny i więcej lignanów, substancji chemicznych zwalczających raka, niż jakikolwiek inny pokarm roślinny na naszej planecie. Może to pomóc w zapobieganiu chorobom serca, zapaleniu jelit, zapaleniu stawów i spowolnić wzrost komórek nowotworowych.

Czynią cuda dla zdrowia kobiet

Obecność lignanów, roślinnych substancji chemicznych, które pomagają zwalczać raka, pomaga zwalczać wysoki poziom estrogenu i utrzymać zrównoważony poziom hormonów. Regularne spożywanie nasion lnu może pomóc zmniejszyć objawy menopauzy, takie jak rumieńce i nocne poty. Kobiety, które cierpią z powodu nieregularnych miesiączek i/lub ekstremalnych objawów PMS również mogą odnieść korzyści. Badania wykazują, że nasiona lnu mogą okazać się przydatne w kontrolowaniu obfitych krwawień podczas menstruacji, zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi i poprawiają funkcjonowanie macicy. Ponieważ korygują nierównowagę hormonalną, prawdopodobnie sprzyjają zdrowiu włosów i skóry.

Mogą pomóc w walce z depresją

Stres współczesnego życia doprowadził do wzrostu przypadków depresji. Lekarze mogą podawać antydepresanty, ale badania pokazują, że dodanie nasion lnu do diety może pomóc. Japońskie badanie wykazało, że pacjenci ze znaczną depresją mieli niski poziom kwasów dokozaheksaenowego i eikozapentaenowego, które znajdują się w pokarmach takich jak ryby, orzechy włoskie i len. Spożywanie tych pokarmów może pomóc skorygować te zaburzenia równowagi i pomóc w leczeniu depresji.

Jak można spożywać nasiona lnu? Dodawaj je do płatków śniadaniowych, zup, jogurtu, tostów, ciasteczek, smoothie - do wszystkiego, co potrzebuje dodatkowej chrupkości.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, które nasiona powinieneś włączyć do swojej diety? Pozwól, aby nasi dietetycy udzielili Ci wskazówek.

Bądź fit z HealthifyMe. Zarejestruj się tutaj

Tags: artretyzmisdepresjacukrzycadietynasiona lnuzdrowy tłuszczchoroby sercanadciśnieniezdrowie kobiet