Najnowsze artykuły

Lody proteinowe - zdrowsza alternatywa

Lody proteinowe, dzięki swojej niższej zawartości cukru i większej ilości białka, mogą stanowić element zdrowszej diety. Pomimo tego, że są bardziej...

Czytaj Więcej

Czym jest brudna dieta keto?

Dirty keto to dieta spinoff, która trafia na pierwsze strony gazet, ale o co tyle szumu?

Ma wszystkie cechy charakterystyczne dla typowej diety keto - jest ultra niska carb z dużą ilością tłuszczu. Ale to naprawdę gdzie kończą się podobieństwa. Dirty keto, jak sama nazwa wskazuje, jest przeciwieństwem #cleaneating. Żadne jedzenie nie jest poza granicami, jeśli pasuje do twojego makra. Brudna dieta keto może składać się w całości z fast foodów, przekąsek, mięs delikatesowych i przetworzonych serów - tak długo, jak są one nisko węglowodanowe. Zasadniczo, wszystkie przetworzone jedzenie i ledwo wege w zasięgu wzroku!

Definicja "keto" jest dość luźna, zbyt. Wielu brudnych fanów keto trzyma się części o niskiej zawartości węglowodanów, ale są mniej zainteresowani rozkładem białka i tłuszczów w ich diecie. Dla kontrastu, makra w typowej diecie keto to zazwyczaj około 60-75% kalorii z tłuszczu, 15-30% z białka i 5-10% z węglowodanów. Jasne, życie jest zbyt krótkie, aby być czystym jedzeniem przez cały czas. Ale pełnoetatowe zaangażowanie w brudne życie keto z pewnością może mieć konsekwencje zdrowotne.

Wszystkie kalorie nie są równe

Podstawowym problemem z brudnym keto jest to, że dobre odżywianie polega na czymś więcej niż tylko spełnianiu makro i liczeniu kalorii. Liczy się jakość tych kalorii. "Żywność jest tak wiele więcej niż tylko liczba lub panel informacji o wartościach odżywczych", mówi dietetyk THR1VE Shannon Young. "Na przykład awokado jest fantastycznym dodatkiem o wysokiej zawartości tłuszczu, niskiej zawartości węglowodanów podczas stosowania diety keto. Jednak patrząc tylko na makra, ma wyższy procent węglowodanów i mniej białka niż McDonald's cheeseburger sans the bun. Więc, burger byłby znacznie lepszą opcją dla keto dieter prawo? Nie do końca. Awokado ma prawie dwa razy więcej dobrego tłuszczu - wygrana keto - i zawiera korzystny błonnik. Jest też pełne cennych witamin i minerałów, których burger bez bułki w zasadzie nie ma."

Zdrowa dieta keto składa się przede wszystkim z minimalnie przetworzonych pełnych pokarmów. Nieskrobiowe warzywa powinny nadal być bohaterem na twoim talerzu, wraz z jakimś wysokiej jakości białkiem. Dieta keto ma wysoką zawartość tłuszczu - więc krytyczne jest to, że składa się z dobrych tłuszczów. Zazwyczaj mogą one pochodzić z pokarmów takich jak awokado, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, tłuste ryby, orzechy, nasiona i tym podobne.

"Tłuszcz jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który jest ważny dla produkcji hormonów, wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, zdrowia kości, produkcji insuliny i zdrowia serca - aby wymienić tylko kilka", mówi Shannon. "Jednak nadmierne spożycie niewłaściwych tłuszczów może zwiększyć ryzyko chorób serca, udaru i cukrzycy typu 2. Głównym winowajcą są tłuszcze trans, które znajdują się w różnych poziomach w mięsie, pełnym mleku i serze, olejach roślinnych, które zostały uwodornione, deserach, ciastkach i smażonych potrawach. Podczas spożywania diety, która koncentruje się na ilości, a nie na jakości, istnieje większe ryzyko spożywania zbyt wielu niewłaściwych rzeczy."

Czy są jakieś plusy?

Jest jeden pozytywny take-away z brudnej diety keto. Jednym z największych problemów z każdą dietą jest przestrzeganie zasad. Argument, że "najlepsza dieta to ta, której będziesz się trzymał" rzeczywiście ma pewną, err, wagę do tego. Podczas gdy robienie "brudnego keto" w 100% nie jest dobrym pomysłem, jeśli jedzenie niektórych nisko-węglowodanowych przetworzonych pokarmów teraz i znowu pomaga ci pozostać na torze z twoimi celami - to jest lepsze niż wypadnięcie z wagonu całkowicie.

Pytanie, które naprawdę musisz zadać o każdej diecie - w tym brudnym keto - jest to, co chcesz uzyskać z niego długoterminowo. "Brudna dieta keto może uzyskać wyniki tak jak standardowe podejście keto na początku. Jednak nie zamierza mierzyć się w dłuższej perspektywie", mówi Shannon. "Bez odpowiednich składników odżywczych, twoje pragnienia przejdą przez dach, twój poziom energii będzie plummet i twój układ odpornościowy nie będzie otrzymywał wsparcia, którego potrzebuje. To oznacza, że nieuchronnie wypadniesz z wagonu i prawdopodobnie skończysz tam, gdzie zaczynałeś. Najlepiej jest się przyłożyć i od początku przyjąć właściwe podejście".

Bonus: jedzenie wysokiej jakości, odżywczych składników od początku pomoże przekształcić dietę w styl życia - nie tylko w szybką naprawę.