Najnowsze artykuły

Lody proteinowe - zdrowsza alternatywa

Lody proteinowe, dzięki swojej niższej zawartości cukru i większej ilości białka, mogą stanowić element zdrowszej diety. Pomimo tego, że są bardziej...

Czytaj Więcej

THR1VE w prasie: co musisz wiedzieć o MCT na diecie keto

Jest to obowiązkowy suplement w zestawie Keto, ale czym dokładnie są MCT i jakie są ich korzyści? Dietetyk THR1VE Shannon Young podzieliła się z Body & Soul swoim kompletnym przewodnikiem po MCT. Czytaj dalej, jeśli jesteś ciekawy, jak uzyskać korzyści zwiększające energię.

MCT są zdecydowanie w modzie - znajdziesz je we wszystkim, od superfood smoothies po białko w proszku. Jednak w przeciwieństwie do niektórych trendów wellness (mleko dla karaluchów, ktoś?), uważam, że MCT zasługują na swój czas w świetle reflektorów. Mogą one dać ci pick-me-up, który jest o wiele bardziej odżywczy niż szybkie uderzenie cukru. Oto podstawowy przewodnik, który pozwoli ci zacząć.

Krótka lekcja nauki

MCT to w zasadzie rodzaj tłuszczu. Tłuszcze składają się z łańcuchów kwasów tłuszczowych. MCT oznacza średniołańcuchowe triglicerydy, czasami określane jako średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Istnieją trzy rodzaje łańcuchów - krótkie, średnie i długie. Różnica między tłuszczami o krótkim, średnim i dłuższym łańcuchu polega na strukturze chemicznej. Krótkołańcuchowe mają pięć lub mniej atomów węgla, średniołańcuchowe od sześciu do 12 węgli, a długołańcuchowe powyżej 12 węgli. Wiem - to jak chemia w liceum od nowa.

Pomyśl o tych węglach jak o blokach konstrukcyjnych tłuszczów. Im mniejsza ilość węgli w łańcuchu, tym szybciej tłuszcz jest wchłaniany przez organizm. Podczas gdy krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe można znaleźć w produktach mlecznych, mogą one być również wytwarzane z innych tłuszczów znajdujących się w organizmie i nie są wymagane w diecie. Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe są produkowane przez przyjazne bakterie w Twoich jelitach.

Większość tłuszczów i olejów w naszej diecie składa się z długołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Składają się na nie zarówno nasycone, jak i nienasycone tłuszcze znajdujące się w mięsie, mleku, jajach i roślinach. Ze względu na strukturę długołańcuchowego kwasu tłuszczowego, nasz organizm musi wykonać pewną pracę, aby przetworzyć ten rodzaj kwasu tłuszczowego, zanim zostanie on strawiony i wykorzystany jako energia.

Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe zawierają od sześciu do 12 łańcuchów węglowych. Są to kwas kapronowy (C6), kwas kaprylowy (C8), kwas kaprylowy (C10) i kwas laurynowy (C12). Ze względu na zmniejszoną długość łańcucha, nasz organizm może łatwiej wchłonąć średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Oznacza to, że mogą one szybciej dotrzeć do krwiobiegu i są skuteczniej przekształcane w energię w wątrobie. Wszystko to przekłada się na większą ilość energii, szybciej.

Olej MCT a olej kokosowy

Jeśli jesteś gotowy, aby spróbować trochę MCT, to jest kilka sposobów, aby je zdobyć. Olej MCT i olej kokosowy są często używane zamiennie, ale to nie to samo. Olej kokosowy zawiera MCT, a olej MCT jest często uzyskiwany z oleju kokosowego - więc zamieszanie jest całkowicie zrozumiałe!

Olej MCT to skoncentrowana forma MCT, która jest zwykle zoptymalizowana pod kątem szybszego wchłaniania. W teorii, im krótszy łańcuch, tym szybciej organizm może przekształcić niezbędne kwasy tłuszczowe w energię, więc wiele suplementów oleju MCT składa się z kombinacji C8 i C10 z niektórymi zawierającymi C12. Są one często ekstrahowane z oleju kokosowego, dlatego na niektórych etykietach możesz zobaczyć znacznik 100% oleju kokosowego. Pomimo krótkiej długości łańcucha, C6 jest rzadziej używany w mieszance, ponieważ może być trudny do strawienia i ma bardzo charakterystyczny smak i zapach.

Możesz również uzyskać MCT z niektórych produktów pełnoziarnistych, z których najpopularniejszym jest olej kokosowy. Kwas laurynowy lub C12 jest głównym MCT występującym w oleju kokosowym - chociaż zawiera on mniejsze ilości innych MCT. Chociaż kwas laurynowy nie może być tak szybko przekształcany w energię, może pochwalić się wieloma korzyściami zdrowotnymi. Ma silne właściwości antybakteryjne i zdolność do zabijania bakterii.

Główną różnicą jest jego stężenie. Dla porównania, w łyżeczce oleju kokosowego znajduje się około 2g MCT, w porównaniu do 15g w łyżeczce skoncentrowanego oleju MCT. Sugerowane dawkowanie waha się od 5-50 gramów, więc tak naprawdę zależy to od Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli chcesz niższej dawki, możesz uzyskać to z oleju kokosowego używanego jako część regularnego gotowania. Jednakże, jeśli chcesz być na wyższym końcu 50 gramów, będziesz potrzebował suplementu. Oczywiście, wholefoodowe źródła MCT będą miały inne korzyści, których czysty olej nie może zapewnić.

Korzyści

Energia jest naprawdę, gdzie korzyści z MCT leżą. Najczęściej można zobaczyć olej MCT używany do szybkiego pick-me-up'u, który jest o wiele bardziej odżywczy i skuteczny niż słodzony napój bezalkoholowy. Dzieje się tak dlatego, że MCT rozkłada się jako paliwo w postaci ketonów, które mogą być natychmiast wykorzystane przez mięśnie i organy jako energia. Olej MCT może również poprawić koncentrację i nastrój. Zapewnia stały dopływ kwasów tłuszczowych do mózgu, które może on efektywnie wykorzystać. Oznacza to większą koncentrację, kiedy najbardziej jej potrzebujesz (pozdrawiam, prezentacja o 11 rano).

MCT przynoszą również korzyści dla zdrowia jelit. Mogą one pomóc przywrócić równowagę dobrym bakteriom w twoich jelitach. Wspomaga to trawienie i sprzyja wchłanianiu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak beta karoten, wapń, witamina E i magnez. Pojawiające się badania wykazują również obiecujące wyniki dotyczące poprawy zdrowia układu sercowo-naczyniowego i zapobiegania chorobom - chociaż badania w tym zakresie są jeszcze w początkowej fazie.

Jak stosować olej MCT

Olej MCT może być naprawdę przydatny, jeśli stosujesz dietę keto. Dzieje się tak dlatego, że średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe mogą wspomagać produkcję ketonów w organizmie, czyli to, do czego dążysz w diecie keto lub low-carb. Niektórzy ludzie uważają za pomocne stosowanie ich w fazie przejściowej do ketozy w szczególności. Jednak jeśli Twoja dieta zawiera węglowodany złożone, nie ma powodu, dla którego nie możesz nadal cieszyć się zwiększającymi energię korzyściami płynącymi z MCT. Warto jednak zauważyć, że olej MCT jest bardzo gęsty energetycznie, więc musisz wziąć to pod uwagę podczas jego spożywania.

MCT są zazwyczaj spożywane w postaci napojów. Wiele marek nie ma charakterystycznego smaku, więc zawsze możesz po prostu wziąć łyżeczkę prosto. Znajdziesz również MCT w niektórych proszkach białkowych, co może być naprawdę pomocnym sposobem na tankowanie po treningu lub uzyskanie solidnej przekąski między posiłkami.

Oczywiście, istotne jest, aby zrobić swoje badania, aby dowiedzieć się, czy MCT jest dla Ciebie odpowiedni. Niektórzy ludzie naprawdę korzystają, a inni mogą stwierdzić, że ich dieta robi dobrą robotę jak jest. Niezależnie od tego, jeśli musisz się skupić na tym popołudniowym spotkaniu, powiedziałbym, że łyżeczka oleju MCT jest o wiele lepsza niż biurowy słoik z lizakami.

Ta historia pierwotnie pojawiła się w Body & Soul. Przeczytaj oryginalny artykuł tutaj.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz