Najnowsze artykuły

Lody proteinowe - zdrowsza alternatywa

Lody proteinowe, dzięki swojej niższej zawartości cukru i większej ilości białka, mogą stanowić element zdrowszej diety. Pomimo tego, że są bardziej...

Czytaj Więcej

Movember: Wpływ alkoholu na zdrowie mężczyzn

Czy po długim, ciężkim dniu w pracy nalewasz sobie drinka, żeby się odstresować? Być może nadszedł czas, aby postawić korek.

Eksperci twierdzą, że picie z umiarem - dwa drinki dziennie dla mężczyzn i jeden dla kobiet - jest korzystne dla zdrowia. Jednak niewiele osób zastanawia się nad tym, co dzieje się z ich organizmem, gdy piją więcej niż jest to zalecane. Alkoholizm to tylko jeden z problemów zdrowotnych, z którymi zmagają się mężczyźni. Wrzody, dolegliwości wątroby, choroby serca i problemy emocjonalne, takie jak lęk czy depresja, to inne skutki nadmiernego spożycia alkoholu.

Dlaczego mężczyźni są bardziej narażeni na problemy zdrowotne związane z alkoholem niż kobiety?

Nadmierne spożywanie alkoholu może prowadzić do zwiększonego ryzyka wystąpienia problemów zdrowotnych u mężczyzn i kobiet. Jednak ze względu na te czynniki fizjologiczne, mężczyźni wykazują większą tolerancję na alkohol:

  Mężczyźni mają większą masę wody niż kobiety. Przeciętnie mężczyźni mają całkowity procent wody w organizmie pomiędzy 50-65%, podczas gdy kobiety 45-60%. Tak więc ciało mężczyzny jest naturalnie wyposażone do rozcieńczania alkoholu bardziej efektywnie niż ciało kobiety.Tłuszcz zatrzymuje alkohol. Ponieważ kobiety mają wyższe stężenie tkanki tłuszczowej niż mężczyźni, alkohol dłużej pozostaje w ich krwiobiegu.Mężczyźni mają wyższe stężenie dehydrogenazy - enzymu, który rozkłada alkohol - więc metabolizują alkohol szybciej niż kobiety.Pewne zmiany hormonalne wpływają na sposób, w jaki kobiety metabolizują alkohol i wyjaśniają, dlaczego szybciej stają się odurzone, nawet jeśli piją mniej niż mężczyźni.

Wadą większej tolerancji jest jednak to, że może ona prowadzić do większego uzależnienia. W ciągu całego życia mężczyźni mają 17% szans na uzależnienie się od alkoholu. Według badań, które ujawniają, że mężczyźni są dwa razy bardziej narażeni na rozwój alkoholizmu niż kobiety, kiedy mężczyźni spożywają alkohol, w mózgu uwalniana jest większa ilość dopaminy w porównaniu do kobiet. Wzrost ten stwierdzono w brzusznej części prążkowia, obszarze mózgu silnie związanym z odczuwaniem przyjemności, wzmocnieniem i powstawaniem uzależnień.

Wpływ alkoholu na zdrowie u mężczyzn

Ponieważ mężczyźni są bardziej podatni na nadużywanie alkoholu, są oni również narażeni na znacznie większe ryzyko problemów zdrowotnych związanych z piciem. W krótkiej perspektywie czasowej upośledza on zdolność osądu i podejmowania decyzji. Ale może również prowadzić do poważnych dolegliwości, takich jak:

  Uszkodzenie układu nerwowego

Alkohol spowalnia funkcjonowanie centralnego układu nerwowego, ponieważ tłumi pewne obszary mózgu, które normalnie kontrolują osąd, rozumowanie i instynkty.

  Zahamowany wzrost mięśni

Alkohol, zaburzając reakcje hormonalne i zapalne, utrudnia organizmowi naprawę uszkodzonych białek i budowę nowych.

  Stłuszczenie wątroby

Kiedy zalewasz wątrobę większą ilością alkoholu, niż jest ona w stanie przetworzyć, powoduje to obrzęk tego organu kuleczkami tłuszczu, co jest stanem znanym jako "stłuszczenie wątroby". Ciągłe podjadanie powoduje powtarzające się uszkodzenia komórek wątroby i może ostatecznie doprowadzić do marskości wątroby.

  Kłopoty z trawieniem

Alkohol podrażnia żołądek, zwiększa kwasowość i rozluźnia mięśnie na końcu przełyku, powodując zgagę.

  Zmniejszona liczba plemników

Zwiększone spożycie alkoholu wpływa na poziom testosteronu, co może wyjaśniać, dlaczego mężczyźni z problemem uzależnienia mają przynajmniej jeden problem ze zdrowiem seksualnym, taki jak niskie pożądanie, zaburzenia erekcji lub przedwczesny wytrysk.

  Ryzyko udaru mózgu w przyszłości

Picie zbyt dużej ilości alkoholu w średnim wieku może osłabić naczynia krwionośne do tego stopnia, że mogą one pękać i zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu w przyszłości.

  Rak

Picie alkoholu nawet w umiarkowanych ilościach zwiększa u mężczyzn ryzyko wystąpienia nowotworów jamy ustnej, gardła (gardła i krtani), przełyku, żołądka, wątroby i jelit. Chociaż badania nie odpowiedziały w pełni na pytanie, w jaki sposób alkohol wywołuje różne rodzaje raka, większość dowodów wiąże się z tym, w jaki sposób organizm metabolizuje alkohol.

  Niewydolność serca

Powszechnie uważa się, że umiarkowane picie alkoholu jest dobre dla serca, ponieważ podnosi poziom dobrego cholesterolu (HDL). Jednak badanie opublikowane w Journal of the American College of Cardiology pokazuje, że te same dwa drinki dziennie mogą zwiększyć ryzyko migotania przedsionków o 17%. Ten rodzaj nieregularnego bicia serca zwiększa czterokrotnie ryzyko wystąpienia udaru mózgu i trzykrotnie ryzyko wystąpienia niewydolności serca.

Odpowiedzialny sposób na picie

W sezonie imprez i spotkań trudno jest uniknąć drinków ze starymi przyjaciółmi. Oto jak możesz się upewnić, że alkohol, który spożywasz podczas tych spotkań, nie zrujnuje Twojego zdrowia:

  Pij powoli, małymi łykami - w ten sposób unikniesz zbyt szybkiego odurzenia.
  Nigdy nie pij na pusty żołądek - przyspiesza to wchłanianie alkoholu do organizmu. Powstrzymaj się od spożywania pokarmów rafinowanych podczas picia, ponieważ ich lekkostrawność prowadzi do szybszego wchłaniania alkoholu w żołądku. Najlepszą przekąską z punktu widzenia zdrowia jest żywność zawierająca białka. Orzechy, takie jak migdały i orzeszki ziemne są również dobrym wyborem. Unikaj smażonych potraw - przy każdej okazji wybieraj tandoory i grille zamiast smażonego kurczaka i pakoras.
  Ponieważ picie alkoholu odwadnia organizm, spożywanie dużej ilości wody podczas picia alkoholu jest zalecane dla obu płci. Zupy i owoce cytrusowe pomagają w detoksykacji organizmu i powinny być częścią Twojej diety następnego dnia.

Na koniec, nie łudź się, że ćwiczenia fizyczne mogą przygotować organizm na alkoholową wpadkę, lub że trening dzień po spożyciu alkoholu może pomóc powstrzymać jego złe skutki. Jeśli już, to wiedz, że nadmierne spożycie alkoholu uniemożliwia czerpanie pełnych korzyści z ćwiczeń. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety powinni regularnie ćwiczyć, aby utrzymać ciało w dobrej formie i zmniejszyć ryzyko zaburzeń stylu życia.

Umiar jest kluczem do szczęśliwego życia. Nasi eksperci mogą pomóc Ci zmodyfikować niektóre z Twoich starych nawyków i wprowadzić Cię na drogę prowadzącą do zdrowszego stylu życia.

Stań się fit z HealthifyMe. Zarejestruj się tutaj

Tags: alkoholAlkohol efektalkohol problemy zdrowotne związane z alkoholemrakdietaProblemy trawienneryzykozdrowotnezdrowszy styl życiachoroby sercazaburzenia stylu życiaZdrowie mężczyznbiałkonietolerancja na alkoholtrening