Najnowsze artykuły

Lody proteinowe - zdrowsza alternatywa

Lody proteinowe, dzięki swojej niższej zawartości cukru i większej ilości białka, mogą stanowić element zdrowszej diety. Pomimo tego, że są bardziej...

Czytaj Więcej

Dieta ketogoniczna, a stan skóry

Dieta ketogeniczna była stosowana już w starożytności i nadal jest stosowana w wielu stanach chorobowych. Wraz z rozwojem komplementarnego i alternatywnego ruchu zdrowotnego w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci, wzrosło zainteresowanie ludzi w odniesieniu do środków żywieniowych i stylu życia służących zapobieganiu chorobom i ich leczeniu oraz poprawie zdrowia i wydajności człowieka.

Skuteczność potwierdzona historią

Dieta ketogeniczna była stosowana przez lekarzy od czasów Hipokratesa głównie ze względu na jej wpływ na układ nerwowy. Mamy dowody, że była stosowana w leczeniu padaczki, chorób neurodegeneracyjnych, nowotworów złośliwych i niedoborów enzymów. W ostatnich latach lekarze i naukowcy zastanawiają się nad zastosowaniem diety ketogennej w chorobach układu krążenia, chorobach autoimmunologicznych, leczeniu cukrzycy i otyłości. Znajdź dietę ketogeniczną w formie cateringu dietetycznego dla siebie: https://cateromarket.pl/diety/dieta-ketogeniczna-catering

Naukowe dowody

Beta-hydroksymaślan, ciało ketonowe, które naturalnie krąży w ludzkim organizmie, specyficznie hamuje aktywność inflamasomu NLRP3. Inflamasom NLRP3 służy jako platforma aktywująca dla interleukiny IL-1B. Nieprawidłowe i podwyższone poziomy IL-1B powodują lub są związane z wieloma chorobami dermatologicznymi - autozapalne (rodzinny zespół autozapalny przeziębienia, zespół Muckle-Wellsa, wieloukładowa choroba noworodków / przewlekły dziecięcy neurologiczny zespół skórno-stawowy, hiper IgD z okresową gorączką, zespół okresowy związany z receptorem TNF, młodzieńcze idopatyczne zapalenie stawów, Zespół Schnitzlera, zespół Sweeta, choroba Behceta, dna, oparzenia słoneczne i nadwrażliwość kontaktowa, ropne zapalenie gruczołów potowych.

Trądzik

Od dawna podejrzewano związek między trądzikiem a dietą, ale brak badań spowodował, że pozostały tylko spekulacje. Jednak najnowsze badania wskazują, że wpływ insuliny może być istotnym czynnikiem powodującym trądzik poprzez wpływ na hormony płciowe i późniejszy wpływ na produkcję łoju i stan zapalny. Po pierwsze, wzrost poziomu insuliny w surowicy powoduje wzrost poziomu insulinopodobnego czynnika wzrostu-1 (IGF-1) i zmniejszenie poziomu białka wiążącego insulinopodobny czynnik wzrostu-3 (IGFBP-3). Wpływa to bezpośrednio na proliferację keratynocytów i zmniejsza aktywność receptora kwasu retinowego / receptora retinoidu X w skórze, powodując hiperkeratynizację i współistniejące nieprawidłowe złuszczanie nabłonka pęcherzykowego. Dieta ketogeniczna może pomóc w przypadku trądziku, ponieważ powoduje bardzo małe wydzielanie insuliny, w przeciwieństwie do typowej diety zachodniej, która często powoduje duże skoki poziomu insuliny. Ponadto, przeciwzapalne działanie ketonów mogłoby korzystnie wpłynąć na zapalny charakter tej choroby.

Cukrzyca i cukrzycowa choroba skóry

Cukrzyca niesie ze sobą ryzyko chorób skóry charakterystycznych dla procesu cukrzycowego, takich jak zwiększone ryzyko zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, zastój żylny, świąd (wtórny do słabego krążenia), rogowacenie czarne, dermopatia cukrzycowa, nekrobioza lipoidica diabeticorum, stwardnienie cyfrowe i bulloza diabeticorum. Dieta ketogeniczna okazała się skutecznym i skutecznym sposobem leczenia chorób związanych z nietolerancją węglowodanów - mniej glukozy przedostaje się do organizmu, a tym samym występuje mniejsze odkładanie tłuszczu i produkcja wolnych rodników. Obniżenie oporności na insulinę u pacjenta poprzez dietę ketogenną może pomóc w zapobieganiu lub leczeniu cukrzycowej choroby skóry.

Stres oksydacyjny

Wiadomo, że stres oksydacyjny, stan wywoływany, gdy produkcja reaktywnych form tlenu (RFT) przekracza zdolności przeciwutleniające komórki i powoduje uszkodzenia, jest głównym elementem niektórych chorób skóry; na przykład trądzik, łuszczyca, nowotwory skóry, owrzodzenia żylaków, skórne reakcje alergiczne i nadwrażliwość skóry na światło. Istnieją dwa sprawdzone mechanizmy, dzięki którym dieta ketogeniczna może zwiększyć wrodzone zdolności antyoksydacyjne organizmu. Po pierwsze, ketony aktywują silne białko zwiększające aktywność przeciwutleniaczy, znane jako Nrf2. Nrf2 jest wiązany w cytozolu i pozostaje nieaktywny do momentu aktywacji przez określone bodźce. Po drugie, dieta ketogeniczna skutkuje mniejszą produkcją RFT i wzrostem stosunku NAD + / NADH wytwarzanych przez mitochondria.